Saturday, 7 June 2008
Yo peeposss....
our class BBQ coming lerh, so
Felicia have come out with one whole list of wad to buy
so just to post here and let eu all see wad are we going to buy
(all have included to pricing, they are the cheapest we find liao)
*and if eu all wan more variety of food, pls tell her.
so we can have a more sucessfull BBQ cum class outing...
Food for bbq-ing. Otah - 1packet(12 sticks/$3.50) + 1packet(20 sticks/$4.48) = $7.98 (35 sticks)
Satay - 1packet(20 sticks/$6.35) x 5packet = $31.75 (100 sticks)
Hotdog - 3packet(30 peices)= $2.60
Chicken wing - 1packet(aprx 7 each pkt/$2.35) x 3packet = $7.05 (aprx 20)
Chicken Durumstick - 1packet(6 each pkt/$1.95) x 3packet = $5.35 (aprx 18)
(small one,ofcux)
Prawn - 100g($0.99) x 10 = 1kg ($9.90)
Potato - 1packet- $1.95
Lontong - 1 peice = $2.10
The salad is felicia idea ask her why need to make salad :]
Food for Salad-ing. Carrot - $0.30
Cucumber -$0.50
Cherry Tomato - $1.70
Lettuce - (unknown shld be less than $3) today nv sell so price unknown
Mayo - 470 ml = $3.50
Time for a nice dessert for everyone :)
Dessert.Fruit cocktail - 2cans= $4.60
Logan - 1 can= $1.40
Sea coconut- 1 can= $1.80
Nata de coco- 2 packets = $2.15
Mashmallowsss- 2 packets = $2
Hmm... Thristy liao right... Time for dirinks
Drinks. Orange Squash Syrup (2 litres)= $3.20
okay here comes the extra that are needed...
if eu have those things at home, Pls provide us...
Sunflower oil - $2.25
Tongs(3) - $6
Ice -$3 (i think... PS forget the pricing lerh)
Tissues- 2 packets=$1.50
Plastic fork and spoon- 60 each = $4.40
Paper Plates- 100 Plates = $7.80
Cups- 60 cups=$3
Trash Bag- $1.05
Alumimnium Foil- $2
TWOSIX posted @11:10:00 pm